Jak wybrać okładzinę do tenisa stołowego?

Po wyborze deski, będącej "duszą" rakietki, następnym krokiem jest wybór okładzin, uzupełniających jej parametry.

Okładziny różnią się od siebie poziomem rotacji i szybkości, którą mogą nadać odbijanej piłce. Jest to wypadkowa cech podkładu gąbczastego i warstwy zewnętrznej.

Warstwa zewnętrzna jest definiowana przez rodzaj zastosowanych czopów (ich długość, średnicę, rozstaw i elastyczność) oraz łączący je arkusz kauczuku. Podkład (gąbkę) może cechować różny poziom twardości, elastyczności czy sprężystości. Istotne jest też zastosowanie określonych technologii. 

Więcej o samych technologiach dowiesz się na poświęconej im stronie, a poniżej bardziej szczegółowo przedstawiamy elementy struktury okładzin oraz zbiorczy wykres szeregujący je pod względem parametrów.

Pamiętaj, że na obu stronach rakietki możesz mieć różne okładziny.

okladziny-gladkie

OKŁADZINY GŁADKIE

Czopy są zwrócone w stronę podkładu. Najliczniejsza i najbardziej wszechstronna grupa okładzin, w której znajdują się okładziny przeznaczone do każdego stylu gry.

Bardzo dobrze nadają piłce rotację, ale są też wrażliwe na rotację nadaną przez przeciwnika.

okladziny-gladkie

CZOPY KRÓTKIE

Szerokie i krótkie czopy zwrócone na zewnątrz. Polecane do gry ofensywnej, agresywnych kontr i gry defensywnej blisko stołu. Ze względu na mniejszą powierzchnię styku z piłką, mają mniejszą możliwość nadawania piłce rotacji, ale zapewniają większą kontrolę nad rotacją nadawaną przez przeciwnika.

okladziny-gladkie

CZOPY DŁUGIE

Dłuższe i węższe czopy zwrócone na zewnątrz, które łatwiej uginają się pod wpływem kontaktu z piłką. Polecane do gry obronnej, mogą nadać piłce mniej oczywisty tor lotu.

Dość łatwo nadają piłce rotację, nawet pomimo mniejszej powierzchni styku z piłką. Nasze najwolniejsze okładziny. 

PARAMETRY OKŁADZIN

Klasyfikacja okładzin według Butterfly jest oparta na klasycznych i mierzalnych parametrach - szybkości i rotacji.

Zastanów się czego oczekujesz od nowej okładziny - większej szybkości czy przeciwnie - większej precyzji? Mniejszej czy większej możliwości nadawania rotacji?

Najpierw określ optymalny poziom szybkości. Kierując się osią pionową, okładziny do wolniejszej gry zorientowanej defensywnie znajdziesz w zakresie od 0 do 8. Zapewnią Ci precyzję, ale kosztem szybkości i rotacji (z wyjątkiem Tackinessa C i Tackienssa C II).

Okładziny wszechstronne, najczęściej klasyczne, znajdziesz w przedziale od 8 do 11. Będą z nich zadowoleni gracze, którzy po raz pierwszy decydują się na zakup sprzętu profesjonalnego oraz ci, którzy cenią sobie wyważenie szybkości i kontroli w grze.

Powyżej poziomu 11 zostały zgrupowane okładziny szybkie, przeznaczone do gry ofensywnej. Tu znajdziesz okładziny wyposażone w najnowsze i najbardziej zaawansowane technologie.

Następnie zastanów się jaki poziom rotacji uważasz za optymalny. Pamiętaj, że okładziny o wysokim poziomie rotacji są też wrażliwe na rotację przeciwnika, co oznacza, że stosowanie ich wymaga pewnych umiejętności technicznych. Skorzystaj z osi poziomej.

TWARDOŚĆ PODKŁADU

Twardość całej okładziny jest wypadkową cech tworzących ją elementów. Jednym z tych czynników jest struktura czopów - dłuższe, wąskie i rzadziej rozstawione czopy będą nadawały okładzinie większą miękkość niż czopy szersze, krótsze i gęściej rozstawione. Jest to wartość odróżniająca od siebie okładziny z serii Tenergy i Dignics. Arkusz kauczuku łączący czopy jest też istotny - sam wysokiej jakości kauczuk stosowany w okładzinach Butterfly ma większą miękkość niż inne materiały. Jego grubość także jest istotna - zostało to wykorzystane przy produkcji okładziny Bryce High Speed (użyta w niej technologia MicroLayer polega na zastosowaniu cieńszej warstwy zewnętrznej, bardziej uginającej się pod wpływem odbijanej piłki).

Jednak to twardość podkładu ma najistotniejsze znaczenie. Butterfly podaje poziom twardości podkładów swoich okładzin w oparciu o skalę Shore'a (wersja A). Jest to miara gęstości podkładów przeprowadzana za pomocą prostej metodologii, która polega na opuszczaniu metalowego cylindra na okładzinę z siłą 12,5 N. Im bardziej miękka gąbka, tym bardziej cylinder się zagłębi, co będzie oznaczało niski wskaźnik twardości (najniższa wartość to 0, maksymalna to 100).

  • Podkłady o wyższym wskaźniku twardości będą gęstsze i mniej podatne na uginanie, co zapewnia większą potencjalną szybkość, ale przy pewnym stopniu utraty kontroli i czucia. Po kontakcie z twardszą okładziną, piłka może odbić się w mniej przewidywalnym, szerszym zakresie kątów. Jest to grupa okładzin często wybierana przez graczy o znacznych umiejętnościach technicznych i poszukujących większej szybkości.

  • Miękkie podkłady to większa kontrola i czucie, ale też ryzyko "grzęźnięcia" piłki w okładzinie, wyhamowujące ją podczas uderzenia. Zaletą miękkich okładzin jest dłuższy kontakt z piłką, co skutkuje jej mniej chaotycznym lotem po odbiciu. Oznacza to, że poszukując kontroli powinno się wybierać bardziej miękkie okładziny, gdyż takie uderzenia pasywne jak blok, kontra czy przeciwatak będą wymagały mniejszego zaangażowania technicznego od zawodnika. To zjawisko nazywamy kontrolą pasywną.

Rozwiązaniem dylematu wyboru pomiędzy twardymi czy miękkimi podkładami, są okładziny Dignics i zastosowana w nich technologia Spring Sponge X. Łączą one zalety miękkiego i twardego podkładu, minimalizując ich wady. Twardy podkład zachowuje swój potencjał nadawania piłce szybkości, ale ugina się przy kontakcie z piłką, zapewniając jej "przytrzymanie", kontrolę, a następnie katapultując z dodatkową szybkością. 

Kolor ma znaczenie

Ciekawostką jest fakt, że różne cechy podkładów zostały podkreślone specjalnie dobranym zabarwieniem, które zastąpiło tradycyjny, żółty kolor. Możemy też w ten sposób rozróżnić użyte w nich technologie oraz przeznaczenie.

Różowy kolor podkładu ma Rozena, która jest bardziej miękka niż Tenergy. Obecność technologii Spring Sponge w okładzinach Tenergy, została podkreślona  pomarańczowym kolorem. Bardziej zaawansowana wersja Spring Sponge - Spring Sponge X jest oznaczona barwą jasnoczerwoną. A najtwardszy podkład (50 stopni) występujący w okładzinie Aibiss jest jasnozielony. GRUBOŚĆ PODKŁADU

Okładzina składa się z dwóch warstw: warstwy zewnętrznej, która pozostaje niezmienna (jest stałą charakterystyczną dla danego modelu) oraz podkładu, który może występować w różnych grubościach. Przy zakupie okładziny musisz się zdecydować jaka grubość podkładu Ci odpowiada i w ten sposób "doregulować" parametry okładziny - szybkość i kontrolę. Generalna zasada jest prosta - im grubszy podkład, tym większa szybkość, ale i tym mniejsza kontrola nad piłką. Butterfly oferuje podkłady w następujących grubościach: MAX (grubość ok. 2,3 mm), 2.1 mm, 1.9 mm, 1.7 mm, 1.5 mm, 1.3 mm i 1.1 mm. Brak podkładu oznaczany jest jako OX.

Product added to wishlist
Product added to compare.