19 grudnia 1950 roku w małej japońskiej miejscowości Yanai powstało przedsiębiorstwo Tamasu Co. Ltd. Był to początek niezwykłej historii sukcesu. Założyciel firmy Hikosuke Tamasu był wówczas znanym tenisistą stołowym, reprezentantem Japonii, ale kiedy swoje hobby zmieniał w profesję, nie przypuszczał, że Butterfly stanie się jedną z wiodących marek na świecie.  Źródłem sukcesu było wspieranie indywidualności zawodników, nastawienie na kreatywność oraz wysoką jakość produktów osiąganą przez szczegółową wiedzę techniczną. Nieustannie poszukiwano nowych możliwości aby promować indywidualne style gry poprzez coraz bardziej innowacyjny sprzęt. 

Przełom nastąpił w latach 1960 i 1962 kiedy wprowadzono na rynek okładziny ALLROUND D13 i TEMPEST D13. Jednak największym sukcesem było rozpoczęcie sprzedaży okładziny SRIVER w 1967 roku, która do tej pory jest jedną z najczęściej używanych okładzin na świecie. Wprowadzenie Bryce'a w 2000 roku zapoczątkowało nową generację okładzin wyposażonych w Technologię High Tension. Dotychczas 30 światowych tytułów mistrzowskich zdobyto dzięki okładzinom Butterfly. Ciągle ulepszamy i wzbogacamy nasze produkty, tak aby odpowiadały nowoczesnym wymaganiom. Ostatnia innowacja to Spring Sponge technologia, która dała początek nowej rodzinie okładzin - Tenergy. Lata 2019 i 2020 to kolejne przełomowe technologie - Spring Sponge X oraz bazująca na nich rodzina okładzin Dignics, a także pierwsze włókno roślinne CNF w desce Revoldia. 

Badania i rozwój

Od 1983 roku Butterfly posiada własne centrum badawcze i treningowe w Tokyo. Wysoko wykwalifikowani naukowcy współpracują z zawodnikami i trenerami nad wynalezieniem nowych technologii produkcji desek i okładzin. Potwierdzeniem ich sukcesu są wyniki badań wskazujące, że przez lata ponad połowa uczestników mistrzostw świata i Europy używa sprzętu Butterfly.

W kwietniu 2006 roku otwarto nowe centrum badawcze Butterfly Technique Center w Tokorozawie. Główny budynek widziany od frontu przypomina uchwyt typu Penholder. Tam codziennie produkowane są najbardziej zaawansowane technologicznie okładziny, w tym wszystkie linie Tenergy.

Badania tam prowadzone mają na celu dostosowanie okładzin do potrzeb rynkowych oraz opracowywanie całkowicie nowych rozwiązań. Obiekty w Tokorozawie zostały wybudowane z myślą o skupieniu produkcji oraz działu badań i rozwoju w jednym miejscu. Butterfly bardzo zazdrośnie strzeże swoich sekretów, tak więc wszystkie okładziny Tenergy od początku do końca powstają w ściśle kontrolowanych warunkach na linii produkcyjnej znajdującej się pod częścią biurową głównego budynku. Ich produkcja nie została powierzona innej firmie w trosce o zachowanie tajników produkcji.

Deski są produkowane w przylegającej hali produkcyjnej, w której wcześniej wytwarzane były meble. Została ona przejęta przez Butterfly wraz z osobami tam zatrudnionymi. Zarówno przy produkcji desek, jak i okładzin niezwykle dużą wagę przykłada się do kontroli jakości. Oprócz idealnych wymiarów, właściwych parametrów, odpowiedniej wytrzymałości, bada się też np. ilość kurzu na powierzchni okładziny. Do wyprodukowania jednej deski potrzeba 30 osób, a w przypadku okładziny – 50. Większość z nich zajmuje się weryfikacją poszczególnych kryteriów jakościowych.

TBE Butterfly

Tamasu Butterfly Europa GmbH zostało założone w Moers (Niemcy) w 1973 roku i od tego czasu ma znaczny udział w światowym sukcesie marki Butterfly. Jest to spółka - córka, która jest europejskim przedstawicielstwem Butterfly na Europę, ale też na państwa z innych kontynentów. Ma swoich kontrahentów w prawie każdym państwie Europy i prowadzi ogólnoświatową  sprzedaż swoich własnych linii produktowych : ubiorów, stołów i akcesoriów. Timo Boll, Marcos Freitas, Tiago Apolonia, to europejscy zawodnicy, którzy we współpracy z Butterfly z początkujących adeptów tenisa stołowego stali się gwiazdami światowego formatu. 

Sponsoring

Butterfly od początku swojej działalności wspiera sprzętowo zawodników, kluby i reprezentacje narodowe. Prowadząc różnorodne projekty sponsorskie dostarcza sprzęt graczom czołówki światowej, odnoszącym sukcesy klubom szkolącym młodzież i obiecującym młodym talentom. Działalność ta jest prowadzona globalnie przez władze firmy i zgodnie z jej polityką.  

W Polsce od lat prowadzony jest Butterfly Promotion Project, z którego korzystają tak znane zawodniczki jak Natalia Partyka i Katarzyna Grzybowska-Franc, trenerzy zaangażowani w pracę z młodzieżą, drużyny grające w Superlidze i Ekstraklasie oraz dobrze zapowiadający się młodzi gracze. 

Polscy zawodnicy i kluby

Butterfly-Sponsoring

Programy społeczne

Hikosuke Tamasu był przekonany, że uprawianie tenisa stołowego pomaga utrzymać zdrowie i młodość. Według jego słów "tenis stołowy to dyscyplina na całe życie, motywująca przez cały czas i przez to idealna dla starszych ludzi". Ta idea przetrwała i jest kultywowana również przez następnych prezesów firmy. Butterfly utrzymuje przyjazne kontakty z prawie każdym krajem na świecie. Takie relacje są niezwykle ważne dla firmy, ponieważ nazwa Butterfly (motyl) została wybrana przez Hikosuke Tamasu ze względu na jego dramatyczne przeżycia podczas II Wojny Światowej. Butterfly ma oznaczać pokój, wiosnę i radość. 

Podtrzymując te idee, Butterfly uczestniczy lub wspiera wiele programów szkoleniowych, społecznych i charytatywnych. Poniżej są przedstawione niektóre z nich. 

ITTF World Hopes Team

Zapoczątkowany w 2009 roku program ITTF Hopes jest jedną z najbardziej ekscytujących nowości promowanych przez ITTF w czasie ostatnich kilku lat. Jest też od samego początku wspierany przez Butterfly.

czytaj więcej

Pod dyrekcją Mikaela Anderssona, dyrektora zarządzającego ITTF do spraw edukacji i treningu, Dejana Papica będącego głównym trenerem oraz managerem Zitą Pidl, stworzony został bardzo efektywny i sprawny zespół.  

Ostatecznym celem programu ITTF Hopes jest zdobycie złotego medalu olimpijskiego lub tytułu mistrza świata przez jednego z jego absolwentów. Sam program jest przewidziany dla młodych zawodników w wieku poniżej 12 lat.  

Każdego roku program ITTF Hopes zapewnia możliwość rozwoju zbierając młode talenty i tworząc prawdziwie światową drużynę. Daje to nie tylko możliwość wspólnego treningu, ale też pokazuje nowe horyzonty zawodnikom z krajów, które nigdy nie osiągały większych sukcesów.

Miejsce w programie ITTF Hopes jest nagrodą samą w sobie, choć wielką radość młodym zawodnikom sprawia otrzymanie specjalnej koszulki Butterfly. Takie koszulki są dostępne tylko dla uczestników programu i stanowią wyjątkowe wyróżnienie. Widać to wyraźnie, kiedy zawodnicy z pierwszej edycji programu z 2009 roku, jeszcze trzy lata później nosili je z wielką dumą.

Program ITTF Hopes jest nie tylko okazją dla graczy, ale też dla trenerów do spotkania się i podzielenia doświadczeniami. W większości są to spotkania nieformalne, ale nie mniej efektywne niż oficjalne, a granice między nimi łatwo się zacierają.

Program ITTF Hopes rozrasta się z roku na rok i ciągle rozwija się w różnych kierunkach. Jednymi z nowości było wprowadzenie w 2011 roku ITTF Hopes Week i ITTF Hopes Challenge. Było to pięć dni obozu treningowego zakończonego dwoma dniami turniejów oraz seminariami dla trenerów.

Po raz pierwszy w takiej formule zostało to zorganizowane w Akademii Wernera Schlagera w Schwechat pod Wiedniem, gdzie trenerzy byli pod wrażeniem energii wygenerowanej przez młodych zawodników, a sam Werner Schlager żałował, że taki program nie został wdrożony kiedy on sam miał 11 lat.

ITTF Peace & Sport

Kraje rozdzielone ideologicznymi i politycznymi różnicami, czasem ciągle w otwartym konflikcie, czasem już mniej wrogo do siebie nastawione, przezwyciężają uprzedzenia i pokojowo rywalizują w Aspire Academy w Doha. 

czytaj więcej

W listopadzie 2011 roku 10 drużyn rywalizowało w pierwszym “Peace and Sport Cup”.

Każdy kraj reprezentowała jedna zawodniczka i jeden zawodnik w konkurencji debli damskich i męskich, a te kraje to: Korea Północna, Korea Południowa, Chiny, Japonia, Indie, Pakistan, Rosja, USA, Francja i gospodarz zawodów – Katar. 

Dwudniowa impreza zakończyła się udanym pożegnalnym akcentem – kolacją w hotelu Ritz Carlton, a pierwszego dnia uczestnicy złożyli wizytę w miejscowej szkole. 

Jego Wysokość Szejk Saoud Bin Abdulraman Al-Thani będący jednocześnie sekretarzem generalnym Komitetu Olimpijskiego Kataru; Wilfried Lemke - specjalny doradca Organizacji Narodów Zjednoczonych i sekretarz generalny Programu ITTF Pokój & Sport; Joël Bouzou – prezydent i pomysłodawca Programu ITTF Pokój & Sport oraz Adham Sharara – prezydent Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego ITTF, byli obecni w czasie turnieju, podobnie jak gwiazdy sportu. 

Peace and Sport, "L’Organisation pour la Paix par le Sport” to neutralna politycznie międzynarodowa organizacja z siedzibą w Monaco pod patronatem księcia Alberta II, księcia Monaco. 

Jej statutowym celem jest wykorzystanie sportu jako sposobu promocji i wspierania pokoju w regionach dotkniętych konfliktami zbrojnymi i skrajnym ubóstwem. 

W Doha to tenis stołowy stał się narzędziem do osiągnięcia tych celów, podobnie jak 40 lat temu reprezentacja narodowa Stanów Zjednoczonych przyjęła zaproszenie Chin do rozegrania meczu i nawiązania w ten sposób stosunków dyplomatycznych.

Cztery dekady później, w Doha, pingpongowa dyplomacja została reaktywowana i Butterfly również miało w tym swój udział.

Uwagę zwracało zwłaszcza połączenie sił Korei Północnej i Południowej, a nawet zbieżność nazwisk zawodników, co było dodatkowym czynnikiem zbliżającym.

Reprezentacje obu państw są sponsorowane przez Butterfly.

ITTF Development Pro

Głównym celem rozpoczętego w 1999 roku Programu Rozwoju ITTF było promowanie tenisa stołowego jako sportu globalnego i zachęcenie jak największej ilości ludzi do uprawiania go.

czytaj więcej

W 1999 roku kiedy kończył się dwudziesty wiek, liczba państw członkowskich ITTF wynosiła 180, a już w 2012 osiągnęła poziom 215 i nadal rośnie.

W obecnym stuleciu zawiązało się 32 nowych federacji narodowych tenisa stołowego. Głównym celem rozpoczętego w 1999 roku Programu Rozwoju ITTF było promowanie tenisa stołowego jako sportu globalnego i zachęcenie jak największej ilości ludzi do uprawiania go. Ściśle współpracując z Federacjami Kontynentalnymi i ruchem olimpijskim, cel ten został osiągnięty w każdym aspekcie.

Teraz, ponad dekadę później, przeprowadzanych jest ponad 100 kursów rocznie, które zapewniają ciągły wzrost popularności tenisa stołowego. Wnioski jakie wynikają z trwającego programu wskazują, że zasoby ludzkie nie zostały w pełni wykorzystane, szkolenia zapewniają odpowiednią wiedzę, ale wzrost jest hamowany przez brak sprzętu. W tej sferze Butterfly odgrywa główną rolę, ale również wspiera program w każdy inny sposób, także przy pomocy rządowej państw, które nie mają wyspecjalizowanych instytucji, a zainteresowanie tenisem stołowym dopiero się kształtuje. Ponad 30 państw rocznie otrzymuje wsparcie sprzętowe w ramach Programu Rozwoju ITTF, a producentem tego sprzętu jest Butterfly.

Organizowane kursy mają szeroki zakres od szkoleń trenerskich, przez sędzowskie, po instruktażowe dotyczące organizacji imprez. Żadna prośba czy zapytanie nie pozostają bez odpowiedzi, zarówno ze strony ITTF, jak i Butterfly. W grudniu 2004 kiedy tsunami uderzyło w wybrzeża południowo-wschodniej Azji i w marcu 2011 kiedy ta sama tragedia dotknęła Japonię, logo Butterfly również pojawiało się na kartonach z pomocą. Widok dzieci w takich miejscach jak Sri Lanka dumnie noszących ubrania z motylkiem, śmiejących się, szczęśliwych i bezpiecznych, może wzruszyć do łez.

Aktywne uczestnictwo Butterfly w Programie Rozwoju ITTF jest zgodne z zasadami i polityką firmy ustaloną przez jej założyciela Hikosuke Tamasu, który przeżył horror wojny i widząc jej skutki starał się wprowadzić radość i nadzieję do zniszczonego świata, także poprzez dostarczanie sprzętu sportowego. Wiele lat później, Butterfly w ślad za tą ideą Hikosuke Tamasu przyłączył się do Programu Rozwoju ITTF. W 2012 roku tylko osiem krajów posiadających swoje narodowe Komitety Olimpijskie nie przyłączyły się do ITTF, a liczba ta będzie spadać.


Product added to wishlist
Product added to compare.