Jak wybrać deskę do tenisa stołowego?

Wybór deski do tenisa stołowego wymaga w pierwszej kolejności zdefiniowania swojego stylu gry i oczekiwań względem sprzętu. Należy określić jaka jest dominująca strategia gry danego zawodnika - ofensywna, defensywna czy wszechstronna? To pomoże zdecydować czego oczekujemy od nowej deski - większej szybkości czy lepszego czucia piłki. 

Właściwa deska, to deska odpowiednia dla Twojej indywidualnej techniki gry i wyczucia piłki. Dlatego niektórzy preferują deski twarde i szybkie, a inni bardziej miękkie i elastyczne. Jednak są to pojęcia bardzo względne - ta sama wibracja deski przy kontakcie z piłką będzie inaczej odczuwana przez każdego gracza. 

W związku z trudnością obiektywnego określenia poziomu kontroli czy szybkości deski, Butterfly zdecydował o podaniu dwóch parametrów opisujących właściwości deski, które można wyrazić liczbowo. Są to wskaźnik reakcji i wskaźnik wibracji. 

wskaznik-wibracji

WSKAŹNIK WIBRACJI

Wartość obrazująca przenoszenie drgań przez deskę w momencie kontaktu z piłką. Im wyższy wskaźnik, tym mniej wibracji odczuwa ręka zawodnika i tym twardsza jest deska. 

wskaznik-reakcji

WSKAŹNIK REAKCJI

Wartość obrazująca bazową szybkość deski. Oznacza wysokość na jaką odbije się piłka opuszczona na deskę pod kątem prostym. Niska wartość oznacza niską szybkość nadawaną piłce przez deskę. 

Wykres desek

Dzięki wykresom pokazującym graficzny układ desek względem osi wyznaczanych przez wskaźniki można łatwiej zorientować się jak jest charakterystyka deski. Aktualny wykres został umieszczony po lewej stronie, a wcześniejszy - poniżej. 

Jak posługiwać się wskaźnikami?

Eksperci Butterfly zalecają w pierwszej kolejności skoncentrowanie się na wskaźniku wibracji, oznaczającym czucie piłki przekazywane przez deskę. Na tym etapie należy się zdecydować jakiego poziomu kontroli oczekujemy od deski. Poniżej przedstawiamy podział desek pod względem wielkości tego parametru: 

niższy niż 9

Miękkie deski najlepiej przekazujące do ręki "informację zwrotną" i nadające piłce wysoką trajektorię. 

Łatwiejsze do kontrolowania, ale bez precyzji i szybkości typowej dla twardszych desek. 

pomiędzy 9 a 11

Średniotwarde, zapewniają dobre wypośrodkowanie pomiędzy  precyzją a czuciem. 

Optymalny wybór dla zawodników szukających większej szybkości niż oferują deski miękkie oraz wyższej kontroli niż typowej dla desek twardych. 

wyższy niż 11

Najtwardsze deski, wspierające uderzenia precyzyjne. Nadają piłce dużą szybkość, ale przy znacznej utracie kontroli. 

Najbardziej wymagające, przeznaczone dla osób o znacznych umiejętnościach technicznych. 

Drugim krokiem powinno być zawężenie poszukiwań pod kątem szybkości deski wyrażonej wskaźnikiem reakcji. Przykładowo poszukując deski jak najszybszej koncentrujemy się na najwyższych rejestrach pionowej osi, poruszając się w zakresie wyznaczonym przez wybrany uprzednio przedział wartości wskaźnika wibracji. 

niższy niż 10

Wolne deski z dużą kontrolą. 

Polecane do gry defensywnej, bazującej na serwisie i odbiorze. 

pomiędzy 10 a 12

Deski o średniej szybkości przeznaczone zarówno do kontrolowanej gry pasywnej, jak i aktywnej ofensywnej. 

Często wybierane przez zaawansowanych technicznie zawodników. 

wyższy niż 12

Najszybsze deski wspierające grę ofensywną, opartą na mocnych i szybkich uderzeniach. 

Wybierane przez graczy ceniących wyżej szybkość uderzeń niż czucie piłki i kontrolę w grze. 

Często obserwowanym zjawiskiem jest to korelacja pomiędzy wysokim wskaźnikiem wibracji a wagą deski. Większy ciężar deski przy jednolitych lub bardzo zbliżonych wymiarach zdecydowanej większości desek, oznacza ich większą gęstość. To z kolei oznacza większą twardość deski i w konsekwencji wyższy wskaźnik wibracji. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Deski można wybierać też pod względem zastosowanych technologii. Projektując nową deskę do tenisa stołowego, jej twórcy nieprzypadkowo dobierają materiały oraz sposoby ich łączenia. Każda deska ma posiadać określoną charakterystykę - deski szybkiej, deski z dobrym czuciem lub deski w różnym stopniu równoważącej te parametry. Aby osiągnąć założony efekt dobierane są odpowiednie komponenty, które w zależności od konstrukcji deski mogą zmieniać swoje właściwości. Przykładem jest technologia Innerfiber, która wzmacnia "miękkie" czucie piłki dzięki głębszemu ułożeniu warstw włókna sztucznego niż jest to stosowane klasycznie.  

Celem niektórych włókien jest nadawanie desce sztywności, precyzji i szybkości. Dotyczy to wszelkiego rodzaju włókien węglowych, w tym produkowanej w Japonii Tamca 5000. 

Obecnie powstaje coraz więcej włókien "zmiękczających" deskę i odpowiadających za  jej czucie piłki. Są to nowości takie jak CAF, CNF czy sprawdzony już Zylon czy Arylat. 

Połączenia karbonu z innymi włóknami zapewniają udane połączenia ich cech. Najpopularniejsze to ALC, ZLC i Super ZLC. 

Więcej na specjalnej stronie poświęconej technologiom Butterfly. 

Product added to wishlist
Product added to compare.